Nowa droga na poznańskich Jeżycach

8 lipca 2021

Budowa ul. św. Wawrzyńca w trakcie

W Poznaniu trwa budowa ulicy św. Wawrzyńca, która ma zapewnić dojazd do nowopowstających osiedli mieszkaniowych w dzielnicy Jeżyce oraz zmniejszyć natężenie ruchu na ulicy Dąbrowskiego, która przebiega przez centrum tej śródmiejskiej dzielnicy.

 

Projekt budowy ulicy opracowało nasze biuro i przekazało inwestorowi w sierpniu 2020 r. Dokumentacja obejmowała nie tylko budowę samej ulicy św. Wawrzyńca, ale także między innymi:

 

  • budowę, rozbudowę i przebudowę skrzyżowań,
  • budowę dwukierunkowych dróg rowerowych,
  • budowę chodników,
  • budowę przystanków autobusowych – przy skrzyżowaniu z ul. Niestachowską/Żeromskiego, przy dawnej ul. św. Wawrzyńca oraz przy ul. Kościelnej,
  • budowę elementów odwodnieniowych, w tym kolektora kanalizacji deszczowej DN1400,
  • budowę oświetlenia ulicznego, kanału technologicznego, zasilania elementów przystanków autobusowych,
  • rozbudowę sygnalizacji świetlnych (na skrzyżowaniach z ulicą Kościelną oraz Niestachowską i Żeromskiego),
  • przebudowę lub zabezpieczenie wszystkich kolizji z urządzeniami obcymi, w tym z linią wysokiego napięcia,
  • zabezpieczenie sieci ciepłowniczej oraz przebudowę komór ciepłociągów,
  • projekt zieleni oraz nowych elementów małej architektury.

 

Nowa droga, która w planach miejskich figurowała od kilkudziesięciu lat, doczekała się realizacji dopiero teraz, co związane było z uruchomieniem pod zabudowę mieszkaniową dawnych terenów poprzemysłowych. W listopadzie 2020 r. Poznańskie Inwestycje Miejskie wybrały wykonawcę prac (firma STRABAG Sp. z o.o.) i mają się one zakończyć pod koniec tego roku.

 

Rozbudowana infrastruktura podziemna

Na początku prac budowlanych, konieczne było usunięcie kolizji z istniejącymi sieciami. W miejscu, gdzie trwa aktualnie budowa znajdowała się napowietrzna linia wysokiego napięcia, którą trzeba było przebudować na podziemną. Dodatkowo pomiędzy ulicą Szczepanowskiego a dawnym odcinkiem ul. św. Wawrzyńca, droga przebiega nad siecią ciepłowniczą, którą należało zabezpieczyć w odpowiednich, specjalnie zaprojektowanych do tego celu, żelbetowych komorach. Pod całą drogą wybudowano również kolektor kanalizacji deszczowej, który poprawi sytuację w okolicy w wypadku gwałtownych opadów deszczu.

 

Przestrzeń przyjazna dla mieszkańców

W trakcie projektowania ulicy dużą uwagę zwrócono na estetykę przestrzeni publicznej,  uwzględnienie potrzeb wszystkich użytkowników drogi oraz projekt zieleni. Całość została zaprojektowana zgodnie z poznańskimi wytycznymi – poprzez dobór odpowiednich elementów małej architektury, wyposażenia przystanków autobusowych oraz nawierzchni ciągów pieszych. Nie zapomniano również o osobach ze specjalnymi potrzebami, stosując standardy dostępności dla osób z niepełnosprawnościami i projektując system fakturowych oznaczeń nawierzchniowych dla osób niedowidzących, a także miejsca odpoczynku dla osób starszych.

Nowoprojektowana droga zapewni również komfort rowerzystom – zaprojektowano na całej jej długości ścieżkę rowerową o szerokości 2,5 m, bezkrawężnikowe połączenia z jezdnią, wyniesione przejazdy rowerowe na drogach poprzecznych, ciągłość nawierzchni asfaltowej przez zjazdy oraz powiązanie z istniejącą infrastrukturą rowerową w ul. Niestachowskiej, Żeromskiego i Kościelnej. Przy skrzyżowaniu z dawną ulicą św. Wawrzyńca, zaprojektowano miejsce pod stację 4G Poznańskiego Roweru Miejskiego.

 

Rozbudowany projekt zieleni miejskiej

Projekt zagospodarowania zielenią powstał przede wszystkim z myślą o mieszkańcach okolicznych domów, by stworzyć dla nich przyjazną i estetyczną przestrzeń do życia. Nowe nasadzenia mają więc charakter ozdobny i przewidziane są w pasie rozdziału, na poboczu drogi oraz między projektowaną ścieżką rowerową a jezdnią. Przy doborze gatunkowym roślin istotną kwestią była długość kwitnienia, warunki siedliskowe terenu, odporność roślin na mróz, choroby oraz niekorzystne warunki – typowe dla zieleni przyulicznej (np. brak wody, zanieczyszczenie gleby i powietrza, zasolenie).

 

Ze względu na duże zagęszczenie podziemnych sieci infrastruktury technicznej pod terenami przeznaczonymi na zieleń, ilość projektowanych drzew musiała zostać ograniczona. W zamian za to zaprojektowano gęste nasadzenia krzewów, między innymi takie gatunki jak świdośliwa lamarcka, suchodrzew pospolity, klon tatarski, rokitnik pospolity, bez czarny, moszenki południowe. Dodatkowo w rejonie ul. św. Wawrzyńca będzie można podziwiać atrakcyjne przez cały rok róże okrywowe, lilaki oraz ogniki szkarłatne.

 

Zapraszamy do obejrzenia efektownych ujęć z aktualnej budowy na ul. św. Wawrzyńca, wykonanych przez inwestora – Poznańskie Inwestycje Miejskie:

 

Zdjęcia z lotu ptaka:

https://www.flickr.com/photos/poznanskieinwestycjemiejskie/albums/72157719162892253

https://www.flickr.com/photos/poznanskieinwestycjemiejskie/albums/72157719264357459

 

Film wykonany za pomocą drona:

https://www.facebook.com/poznanskieinwestycjemiejskie/posts/1188897731523932

Designed by Blue Owl