Aleja Lipowa – jak ocalić pomnik przyrody

15 lipca 2021

Jedną z ciekawszych dokumentacji technicznych, które przyjemność mieliśmy opracowywać w ostatnich latach, był projekt budowy drogi wojewódzkiej nr 414 na odcinku Lubrza – Dobroszewice, w województwie opolskim.

 

Po obu stronach tego 2,5 kilometrowego odcinka drogi znajdowały się drzewa posiadające status pomnika przyrody ożywionej „Aleja Lipowa”. Co ciekawe, drzewa te były równocześnie stanowiskami występowania pachnicy dębowej – chrząszcza podlegającego ochronie prawnej.

 

Rozbudowa drogi po jej istniejącym śladzie, w celu osiągnięcia parametrów technicznych wymaganych aktualnymi przepisami, wiązałaby się z wycinką tych cennych drzew, równocześnie powodując konieczność podjęcia próby przesiedlenia chrząszczy na nowe stanowiska.

 

Biuro SMP Projektanci, wspólnie z Inwestorem – Zarządem Dróg Wojewódzkich w Opolu oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Opolu przystąpiło do przeanalizowania możliwości innej lokalizacji drogi. Pod kątem środowiska, a także komfortu i bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, najkorzystniejszym wariantem było zaprojektowanie nowej drogi równolegle do istniejącej Alei Lipowej oraz zlokalizowanie ścieżki pieszo-rowerowej w miejscu dotychczasowego pasa drogowego.

 

Co ważne, wykorzystanie istniejącej jezdni na potrzeby ścieżki rowerowej nie wpłynęło negatywnie na system korzeniowy drzew stanowiących Aleję Lipową.

 

Pośrodku drogi znalazło się również miejsce na niewielki parking dla samochodów oraz rowerzystów, a także miejsce postoju i wypoczynku podróżnych, na które składają się m. in. wiata, ławki ze stolikami, kosze na śmieci, itp. Aleja Lipowa wyposażona została również w tablice informujące o jej cennych walorach ekologicznych.

 

Powyższy przykład pokazuje, że analiza środowiskowa ponad utartymi schematami oraz dobra współpraca pomiędzy inwestorem, organami ochrony środowiska oraz projektantem pozwala na przygotowanie dokumentacji projektowej rozbudowy drogi z uwzględnieniem najkorzystniejszych rozwiązań dla środowiska na danym obszarze.

 

Tym bardziej cieszy fakt, że takie podejście doceniane jest nie tylko przez osoby będące uczestnikami procesu inwestycyjnego, ale przede wszystkim użytkowników drogi, o czym świadczą liczne pozytywne opinie dotyczące naszego tematu.

 

Na temat tej wyjątkowej inwestycji, której projekt opracowało nasze biuro, można przeczytać również na łamach magazynu WhiteMAD.

 

 

Designed by Blue Owl